Полиетиленови предпазни маски дават по-голяма якост на бетона

С отшумяването на пандемичната обстановка, на много места по света остава отворен въпросът какво да се прави с ненужните маски. БГ МРЕЖА преди време ви показа как учени изработват нов тип батерии от стари и употребявани маски. Сега те намират ново приложение в строителството.
Учени от Вашингтонския университет успяха да създават нов тип бетон. Той е по-трудно податлив на напукване, благодарение на добавянето на подсилващи влакна от полипропиленова или полиестерна тъкан от стара предпазна маска. След това третирали влакната с разтвор от графенов оксид и го добавили към съществуващия цимент. Благодарение на тази тъкан, цимента абсорбира или разсейва кинетичната енергия и има с до 47% по-голяма якост и защита от напукване спрямо обикновения цимент.
Учени споделят, че тази технология може да реши проблема със замърсяването от изхвърлянето им в природата. Това е поредното им приложение в ежедневието, след като през миналата година друга група учени доказа, че тези предпазни средства могат да послужат за създаване на по-издръжлив асфалт.
Тепърва учените ще експериментират с графенов оксид, за да създадат бетон, издържащ на замръзване или създаване на по-издръжливи предпазни мантинели.
Препоръчани статии

Арена Бургас – скандалното строителство
16 май, 2022

Финландия обяви официалната си кандидатура за НАТО
16 май, 2022